Історія

Маяки (до травня 1964 року — Княгинінок) — село, центр сільскої ради, до якої належать також села Буків, Зміїнець, Маташівка, Милушин, Милуші, Сирники, розсташоване за сім кілометрів від обласного центру.

У далекому минулому територію села вкривали ліси. Захищена низина дала можливість найдавнішим поселенцям займатися землеробством.

Вперше в історичних документах село Княгинінок згадується в ХІІ столітті, коли населення «дворца княгининска» виконувало повинності на користь луцького князя. Очевидно, звідси й походить стара назва села.

Княгинінок належав спочатку литовським, пізніше — польським феодалам. З кінця ХVIII століття село відійшло до Росії. У 70-і роки ХІХ століття в Княгинінку поселилися чехи-колоністи, які господарювали тут до 1939 року.

З 1921 до 1939 років село знову опинилося під владою Польщі. В цей період розвивався національно-визвольний рух. В Княгинінку існувала організація «Просвіти», яка разом із осередком «Спілки українок», що очолювався Галиною Кайбадою, проводила Шевченківські дні, популяризувала твори Лесі Українки та Івана Франка.

Під час Першої світової війни Княгинінок був прифронтовим селом. Революційні частини встановили радянську владу, яка проіснувала до 19 лютого 1918 року. В ході громадянської війни тут побували частини січових стрільців. Польська окупація 1920—1939 замінила російську державну мову мовою польською. 1921 року в Княгинінку було 568 жителів, з них 302 — українці, 238 чехів, решта — євреї, німці, поляки. Але початкова школа працювала на чеській мові.

Національні утиски щодо українців привели в 1931 році групу селян до осередку Волинського українського об'єднання (ВУО), просвітянської хати, народного хору, оркестру. Але надмірна обережність ВУО не всіх задовольняла. Тому, група українських патріотів — Олексій Панасович Степаненко, Лаврентій Устимович Рак та інші зв'язали свою долю з ОУН. Вони діяли рішуче, але без терору. Степаненко очолив районний провід ОУН. Відмовився йти в польську армію, за що на три роки осуджений до в'язниці. Звільнений звідти з приходом Червоної Армії.

Багато селян Княгинінок радо зустрічали нову владу, але вони помилилися. Після приходу у вересні 1939 року радянської влади, частина жителів Княгинінка зазнала політичних репресій. 29 чоловік у червні 1941 року було розстріляно на подвір'ї Луцької тюрми.

З 25 червня 1941 року по 22 березня 1944 року Княгинінок знаходиться під німецькою окупацією. Після визволення — мирна відбудова, яка часто була затьмарена збройними сутичками між загонами ОУН-УПА та органами НКВД.

У післявоєнні роки в Княгинінку було створено артіль, пізніше колгосп імені Хрущова (з 1964 - «Маяк»). Дякуючи важкій праці трударів, вирощувались високі врожаї. Прості люди за свою працю отримували високі нагороди: ланкова Г. М. Смирнова — зірку Героя Соціалістичної Праці, доярка М. П. Гайда та бригадир І. А. Тиміцький — орден Леніна.

На території сільської ради є вісім церков і один дім молитви. Діє музична школа, вихованці якої не раз захищали честь не тільки району, а й області.

В Маяках — дві школи: загальноосвітня та школа-інтернат. В інтернаті створені спеціалізовані класи з поглибленим вивченням іноземної мови. У 1998 році школа-інтернат потрапила у книгу рекордів Волині: 37 випускників отримали атестати з відзнакою.

Протягом кількох останніх років майже всі її випускники стали студентами вузів Львова, Луцька та Києва.

Інформація була взята з книги «Луцький район: минуле і сучасність».